Родителите трябва да знаят:

  1. Логопед и психолог не поставят диагнози ! Ако се установи дефицит в дадена област, се провеждат няколко наблюдателни сесии, след което се предоставя становище от установените проби и тогава се насочват родителите към конкретен специалист – невролог, психиатър, ортодонт и др.
  2. При започване на терапия, след наблюдателните сесии се изготвя индивидуален план за работа така, че родителят да знае какво се работи и какво да очаква на този етап.
  3. За ефективната терапия, същата трябва да се провежда единствено индивидуално, съобразена с нуждите на детето им. Груповите терапии са единствено за деца с установена нужда от интеракция с връстници и са по желание на родителя.
  4. Участието на родителите като ко-терапевти има ключово значение за постигане на максимална ефективност в терапевтичния процес. Центъра/терапевта предоставя писмени насоки, посещение в сесия ако е необходимо за наблюдение над начина му на работа.
  5. При установяване на нужда от терапевтична намеса е нужно да се потърсят добри специалисти, за да има резултати. Безплатно или ниската цена на терапия е със съмнително качество.
  6. Ако детето няма развитие, означава че терапията не е подходяща за него и е нужно да се потърси друг подход или по-интензивна работа.
  7. Резултати трябва да се очакват от 4-5тия месец от редовните посещения. По-специфичните случаи и повече, като се има предвид, че детето определя темпото спрямо потенциала си за развитие.

Съветът ни към родителите е да посещават профилактичните прегледи на детето си и да споделят притесненията си относно развитието му. Педиатърът е първият човек, който наблюдава, открива и насочва родителят за определена консултация при специалист.